Categories
Thenie

“T’bana bir, me hjekë mirë; m’dole dreq me hjekë keq” – Shkodrane

Shkodra është një prej qyteteve më të kahershme të Shqipërisë, me një histori banimi mijëvjeçare në qytet dhe krahinë, shkruan Gazeta Metro.

Foto: Terenc Pepa

Qyteti historik me pamje piktoreske ofron shumë gjëra të mira dhe akomodim të lirë, shtrihet në brigjet e liqenit me të njëjtin emër dhe poshtë kodrës së Kështjellës së Rozafës është sot një ndër qytetet me kulturën dhe historinë më të veçantë në veriun e Shqipërisë.

Më poshtë ju sjellim 6 thënie interesante shkodrane:

1. Lype – s’ta japin; merre – s’t’thojnë gja.

2. Grueja asht si gjarpni nën jastek.

3. A ke pa me fjetë?

4. T’bana bir, me hjekë mirë; m’dole dreq me hjekë keq.

5. Kur s’ke pula mos ban “ish”.

6. Zoti të dhashtë bereqet n’tru!

Categories
Kulture Thenie

Këshillat e një gruaje të moshuar: Mos shko atje ku nuk të ftojnë…

Në këtë artikull, kemi vendosur t’ju sjellim në vëmendje disa këshilla, të konsideruara si “rregullat e edukimit të mirë”, të cilat vijnë prej një gruaje të moshuar.

Padyshim që eksperiencat në jetë të shtojnë urtësinë dhe sado intelektualë të jemi, përballë përvojave të jetës së dikujt, ne duhet të heshtim dhe t’i marrim parasysh mesazhet apo këshillat që na jepen.

Më poshtë lista me këshillat e gjyshes.

“Mos shko atje ku nuk të ftojnë. Nëse bëhen plane pa ty, është e kotë të shkosh kur të thonë në momentin e fundit. Dihet që nuk të kanë llogaritur, nuk ke pse shkon dhe u jep rëndësi.

Mos fol për gjëra që nuk i di. Sado të kesh dëgjuar nga të tjerët, nëse nuk e ke parë apo dëgjuar vetë një situatë, nuk ke si flet për të.

Mos u përfshi në gjëra që nuk të përkasin. Nëse diçka nuk ka lidhje me ty, është e mira të mos përfshihesh.

Mos e hap frigoriferin në shtëpinë e të tjerëve. Sido t’i kenë rrethanat të tjerët, nuk ke pse i vendos në siklet. Tek tjetri je mik dhe si i tillë duhet të sillesh.

Mos i telefono të tjerët pas orës 10 të darkës. Një telefonatë e vonë të trembe, ndaj mundohu ta shmangësh.

Mos shko të kërkosh dikë në orarin e drekës. Është e pahijshme, pasi sado i rëndësishëm të jetë problemi, nuk mund ta ngresh dikë nga konsumimi i ushqimit.

Mos hyr në dhomën e gjumit të të tjerëve pa leje. Nuk është etike të shkosh pa trokitur në një vend të panjohur, nuk është etike të hysh pa trokitur në një zyrë dhe aq më tepër në dhomën e gjumit të të tjerëve”.

Këto ishin rregullat e edukimit të mirë dhe vazhdojnë të jenë, sepse edukata nuk del asnjëherë nga moda./KultPlus/

Categories
Thenie

I kam frikë femrat e zgjuara, sepse më ndodh të dashurohem me to… -Remark

Dy herë dëgjo, një herë përgjigju.
Prandaj njeriu ka dy veshë dhe një gojë
~Ciceroni ~

Koha është si një lumë: Nuk mund të prekësh të njëjtin ujë dy herë, pasi vala që ka kaluar një herë, nuk kthehet më përseri..!

Mashkulli nuk duhet të jetë bletë që të shkoj në çdo lule por gjithashtu dhe femra nuk duhet t’jetë lule që të pranojë çdo bletë.

Asnjë tingull nuk është më shurdhues sesa heshtja e njeriut që do.

Nuk dua të të mungoj kur je vetëm, por kur ke gjithçka dhe pavarsisht të gjithave ndjen që unë të mungoj ende !

Të ecësh vetëm nuk është e vështirë!
Por kur ke ecur me milje të tëra me dikë, të kthehesh vetëm, kjo po që është e vështirë…

Sot jetojmë në një botë, në të cilen limonada bëhet me aroma artificiale, kurse dylli i mobilieve me limonë të vërtetë.
~Alfred Newman ~

Categories
Thenie

Nëse dy persona janë dakord për gjithçka, ju siguroj se njëri nga ata mendon për të dy

Çdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë.

Shumë e çuditshme është të qenit femër, duhet të shqetësohesh dhe të gëzohesh njëkohësisht !
Lëre pastaj përkujdesjen…

Nëse një pikë ujë bie në një liqen, nuk ka identitet, por nëse bie në një gjethe zambaku uji ndriçon si një perlë. Ndaj zgjidh vendin dhe njerëzit e duhur për të ndriçuar edhe ti!

Asgjë nuk mund të jetë më mashtruese sesa një fotografi… Lumturia është çështje zemre, jo dukjeje…!
~Franz Kafka~

I kam frikë femrat e zgjuara, sepse më ndodh të dashurohem me to…
~ Remark ~

Tre gjëra na kanë mbetur nga parajsa: yjet, lulet dhe fëmijët.

Nëse arrin të kuptosh kohën e humbur, ke fituar të ardhmen !

Categories
Thenie

Zemërimi e bën gojën të punojë më shpejt se mendja

Kurrë mos thuaj diçka për ta bërë të lumtur dikë, nëse zemra jote nuk e ndjen, sepse ajo lëndohet duke besuar !

Jo gjithmonë kush buzëqesh është i lumtur . . ka lot që nuk arrijnë dot nga zemra deri tek sytë..!

Nuk ka rëndësi çfarë rrobash vesh dhe sa perfekt duken flokët e tu… Në fund do të jetë personaliteti ai që do të shkëlqejë !

Unë besoj te dielli edhe atëherë kur ai nuk shkëlqen…
unë besoj te dashuria edhe atëherë kur nuk e ndjej…
unë besoj te Zoti edhe atëherë kur AI hesht…!

Kam mësuar të jap, jo sepse kam shumë.. por sepse e di çdo të thotë të mos kesh…

Është e çuditshme se si minimumi i dyshimit, është në gjendje të shkat ërrojë maksimumin e bindjes…

Besnikëria e një femre shikohet kur mashkulli i saj nuk ka asgjë, dhe besnikëria e një mashkulli shikohet kur ai ka gjithçka!

Categories
Thenie

Një vajzë e vogël, të cilën e pyetën se ku ndodhet shtëpia e saj, u përgjigj: “Atje ku është mami…”

Falja është ekonomia e zemrës… Falja kursen shpenzimet e inatit, koston e urrejtjes, dhe nuk dobëson shpirtin.

..Koha më bën të harroj disa njerëz, disa njerëz më bëjnë të harroj kohën, ndërsa disa të tjerë janë koha ime..

Duart më të vogla mbajnë shpresat tona më të mëdha !

Ndonjëherë do doja të kisha një zemër prej guri… por jo që t’i bëja keq njerëzve, por vetëm të evitoja që njerëzit të më bënin keq mua.

Sa më shumë ta presësh diçka, aq më shumë do ta vlerësosh kur ta kesh. Gjërat me vlerë e meritojnë pritjen.

Do të doja që njerëzit të lexonin më shumë libra, jo që të bëheshin shkrimtarë a shkencëtarë, por që askush të mos ishte më skllav !
~ Xhani Rodari ~

Zemërimi e bën gojën të punojë më shpejt se mendja.

Photo: Ekaterina Shakharova
Categories
Thenie

Ndodh shpesh që vlerën e një momenti ta kuptojmë vetëm kur mbaron dhe kthehet në kujtim…

Mos akuzo njerëzit për zhgënjimet e tua, akuzo vetveten që ke pritur shumë nga njerëz që s’duhej të prisje asgjë…

Një plak i mençur dikur tha: Nëse nuk je i lumtur vetëm, atëhere nuk do të jesh kurrë i lumtur në një lidhje. Krijo jetën tënde fillimisht dhe pastaj ndaje atë me dikë tjetër..!!

Shiu bie kur retë s’e mbajnë dot më peshën. Lotët bien kur zemra s’e mban dot më dhimbjen…

Instikti i njeriut është të shpresojë edhe kur është i sigurtë se është i pashpresë.

Çdo fëmijë që lind, i sjell botës lajmin që Zoti nuk është akoma i lodhur nga njerëzit.

Të presësh nga njërëzit të sillen mirë me ty, sepse ti sillesh mirë me ta, është njësoj sikur të presësh nga një luan mos të të hajë, sepse ti nuk e ha atë…!

Kur njerëzit janë bërë për njëri-tjetrin, s’ka rëndësi sa larg janë. Zoti do ta gjejë një mënyrë që t’i bashkojë.

Të kuptosh dikë nuk është e lehtë; ja pse disa preferojnë të gjykojnë, të drejtojnë gishtin në vend që të zgjasin dorën…

Photo: Praveesh Palakeel
Categories
Thenie

Familja është si muzika, disa nota të larta, disa nota të ulta, por gjithmonë një këngë e bukur…

” O Zoti im… Nëse më shikon duke ecur mbi tokë si mendjemadh, më bëj të kujtoj se toka një ditë do të jetë mbi mua ! ”

” Ndoshta unë nuk mund që t’i rregulloj të gjitha problemet e tua, por mund të premtoj se nuk do të duhet të përballesh me to vetëm. ”

Dy gjëra nuk duhen përbuzur në këtë jetë:-Mundimi i nënës dhe dashuria e sinqertë e një personi !

Mos mendo pse Zoti nuk na shpërblen menjëherë për të mirat që bëjmë, por falenderoje që nuk na dënon menjëherë për gabimet tona !

Nëse ia arrin të mashtrosh dikë, mos mendo që ky person është budalla! Kuptoje që ky person të besoi ty më teper se sa që ti e meriton…

” Nuk kam dashuruar më tepër seç duhet. Kam dashur personat e gabuar për një kohë shumë të gjatë, e gjitha është kjo. ”
~Alda Merini ~

Sikurse ndërtimi i shtëpisë nis nga themelet, e jo nga çatia, ashtu dhe ndryshimi vjen nga vetja, e pastaj nga shoqëria.

Categories
Thenie

Po të kishe kuptuar fjalët e mia dikur, nuk do të habiste heshtja ime sot …

Është e lehtë të lëndosh dikë dhe të thuash “Më fal”… Por është e vështirë të jesh i lënduar nga dikush dhe të thuash “Të fal”..

“E pyetën Aristotelin:” Çfarë është shpresa ??
“Dhe ai u përgjigj: -Ëndrra e një njeriu të zgjuar !!

Me njerëzit shpirt ngushtë është njësoj si me shishet grykë ngushta; sa më pak të kenë brenda, aq më shumë zhurmë bëjnë kur i boshatis.

” Mbylli disa dyer! Jo për krenari, por sepse nuk janë më të përshtatshme për jetën tënde. ”
~Paulo Coelho ~

Dallimi midis premtimeve dhe kujtimeve: Ne i thyejmë premtimet.. Ndërsa kujtimet na thyejnë ne…!

Të gjitha familjet e lumtura i ngjajnë njëra tjetrës… çdo familje e palumtur është e palumtur në mënyrën e saj..
~Leon Tolstoi ~

“Është e vështirë të ecësh me mua. Këtë e dinë të gjithë bashkëudhëtarët e mi, që të gjithë ikën në mes të rrugës.
Kush e kishte fajin…?

A kam faj?
Patjeter që kam. Faji më i madh i imi ishte pse mora rrugën e vështirë me njerëz të lehtë…!”
~Charles Bukowski ~

Categories
Thenie

Asnjëherë mos ia thyej shpresën dikujt… ndoshta është gjëja e fundit që ka !

Ata që dinë të flasin, flasin shkurt.
~Dostojevski ~

Ndonjëherë, personat e gabuar na mësojnë gjërat e duhura në jetë !

Disa njerëz i ngjajnë motit…
të habisin me ndryshimet e tyre..

Njerëzit qajnë, jo se dashuria ka mbaruar, por për arsye se ajo vazhdon edhe pse s’janë bashkë…

Njerëzit që rrinë në heshtje janë ata që kanë më shumë gjëra për të thënë… Nuk rrinë në heshtje nga frika e fjalës, por flasin vetëm me atë që është i zoti ti kuptojë…

Harro çfarë të lëndoi në të shkuarën, por kurrë mos harro se çfarë të mësoi ky lëndim…!!

Largësia dhe pritja janë dy gjërat më të shëmtuara por njëkohësisht të bukura, sepse na bëjnë të kuptojmë se cilët janë ata persona që për ne janë të gatshëm ta sfidojnë distancën, dhe të ndalin kohën.

Kishte buzëqeshjen ngjitëse të një njeriu që ka vuajtur shumë. Ishte tmerrësisht e bukur, e veshur me gabimet e saj.
~ Lara Adrian ~

error: Content is protected !!