Categories
Kulture

Aktori i njohur flet për largimin e tij nga bota e Hollywood-it

Aktori amerikan Josh Hartnett bëri një hap prapa nga bërja e filmave të mëdhenj në karrierën e tij.

Aktori 43-vjeçar tha në emisionin australian të mëngjesit “Sunrise” të mërkurën se ai beson se mbajtja e “Hollywood-it në gji” ishte “gjëja më e mirë” për shëndetin e tij mendor.

“Për fat të mirë, mendoj se e kam arritur atë herët në jetën time,” tha ai. “Ka të bëjë me krijimin e një jete të mirë në shtëpi dhe të jesh në gjendje të bësh gjëra të egra dhe të mrekullueshme si të bësh filma, që është një privilegj i tillë”.

Hartnett u bë i famshëm me filma si “Pearl Harbor” dhe “40 Days and 40 Nights” në fund të viteve ’90 dhe në fillim të viteve 2000.

Megjithatë, në vitet e fundit, ai vlerësohet vetëm për punën në filma dhe projekte televizive me buxhet më të vogël si “Penny Dreadful” dhe “Paradise Lost”.

Hartnett pranoi se i vjen keq që nuk nënshkroi në disa projekte më të mëdha që iu ofruan, më së shumti “Brokeback Mountain”. Roli në filmin fitues të Oskarit të vitit 2005 përfundimisht i shkoi të ndjerit Heath Ledger përballë Jake Gyllenhaal.

“Fatkeqësisht, unë do të bëja ‘Brokeback Mountain’ dhe kisha një kontratë me filmin e vitit 2006 “Black Dahlia” që duhej ta filmoja, kështu që më duhej ta braktisja atë,” tha ai.

Në vitin 2014, Hartnett tha se një pjesë e vendimit të tij për të ndaluar bërjen e filmave të suksesshëm ishte sepse ai “nuk i besonte askujt”.

“Unë isha në kopertinën e çdo reviste,” shpjegoi ai për Details në atë kohë. “Nuk mund të shkoja askund. Nuk ndihesha rehat në lëkurën time. isha vetëm. Nuk i besoja askujt.”

Ai tha se largimi i tij ndikoi në llojet e roleve që ai ishte në gjendje të merrte.

“Më ofrohen ende role filmike dhe televizive, për fat, por vite më parë, nëse shihja një rol që doja, kishte një shans të mirë që ta merrja atë”, tha ylli i “Black Hawk Down”. “Kur shoh një rol tani, më duhet të luftoj për të. Nuk është keq. Në fakt është më shpërblyese. Dëshpërohesh kur diçka nuk të shkon siç duhet, por vetëm për një minutë”.

Gjatë kohës së tij jashtë vëmendjes, Hartnett gjithashtu u martua dhe krijoi familje. Ai ka tre fëmijë me gruan e tij, aktoren Tamsin Egerton.

“Fillova të bëj filma më të vegjël, pasi filmat nuk më largonin shumë shpesh nga fëmijët, nuk bëra asnjë ndërprerje të madhe që ishte planifikuar, thjesht pata fëmijë,” u shpreh ai./Prive/

error: Content is protected !!