Categories
Histori Kulture Kuriozitete

Tirana para komunizmit, moderne njësoj si fqinjët e saj europianë

TIRANË – Përpara se Shqipëria të binte në udhëheqjen e sistemit komunsit, vendi kishte shumë pak ndryshim në stilin e jetesës nga fqinjët e tij europianë.

Tirana e viteve 1920 – 1939 ishte një kryeqytet i gjallë, ku ndiqej moda dhe njerëzit nuk i frikësoheshin ndjekjes së trendeve të kohës.

Komunizmi solli një realitet totalisht ndryshe dhe shoqeria u kthye në uniforme dhe varfëria “pushtoi” vendin.

Fotot e shkëputura nga rrjeti social Facebook i gazetarit Blendi Fevziu na tregojnë qartë Shqipërinë teksa “lundronte” mes dy realiteteve.

Burimi: /Dosja.al/

error: Content is protected !!