Categories
Lajme

“Nuk ka festë për ditëlindje”, qytetarja: Për 5 vjetor duhet ta nxjerr vajzën nga shtëpia për ta prishur IMT

Nëse nuk kanë në dorë shkresën e kontratës së shpronësimit nuk tërhiqen nga protestat.

Banorët e lagjeve të Tiranës, shtëpitë e të cilëve shemben nga projektet e ndërtimeve u ulën këmbëkryq mbrëmjen e të shtunës, 12 shkurt, në kryqëzimin e ”5 Majit”.

“Ne protestat do ti vazhdojmë dhe nuk na ndalni dot. Është e drejtë kushtetuese. Nuk duam mëshirë. Po dalim për banesat tona dhe jo për banesat e kryeminstrit, as të bashkisë. Ata kanë banesa mjaftueshëm dhe vijnë dhe prishin banesat tona.”

Policia tentoi ti largojë për të zhbllokuar qarkullimin por pa dobi.

“Të vetmit që duhet të dorëzohen këtu janë kryeministri dhe Veliaj, kush ka bërë aktmarrëveshjen. Kërkojmë banesën, kur dhe ku do të na jepet.”

“Nëse familja ime në një ditë normale do festonte ditëlindjen e vajzës së vogël që mbush 5 vjeç me datë 22, atë ditë duhet ta largojmë nga shtëpia e vet dhe të mirëpresimn IMT për të shka tërruar strehën e tyre”.

Banorët thanë se do të jenë në protestë sërish të hënën dhe nuk do të ndalen derisa të marrin zgjidhje për problemin e tyre./Oranews/

error: Content is protected !!