Categories
Art Kulture Personalitete

DR. Flori përkujtohet sot në 7 vjetorin e ndarjes nga jeta

Dr. Flori është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Emri i vertetë ishte Florian Kondi i njohur si doktor Flori i grupit WestSide Family. Dr. Flori ishte një ndër tre anëtarët e rep grupit shqiptar të njohur me emrin West Side Family. Rolandi, Miri dhe Flori, dikur shokë në një klase, dikur anëtarë të një prej grupeve më të njohura muzikore të Shqipërisë. Pas suksesit të madh me këngën hit ‘Mesazh’, shikohen në skenën e festivalit të “Këngëve të stinës”, por tashmë jo për të kënduar, por për të prezantuar. Ndërsa Doktor Flori, si pjesë e grupit mjaft të njohur “West Side Family” do të mbahet mend edhe për bashkëpunimin me ish-kreun e Bashkisë së Tiranës dhe ish-kreun e opozitës, tashmë kryeministër, Edi Rama. Kënga e parë e debutuar nga ta, ishte “Tirona”, prej nga doli edhe shprehja “Gjithçka mund të ndodhë, jetojmë në Tironë”.

Teksti i këngës “Zjarr e Ftohtë”, i kënduar nga këngëtari, Luiz Ejlli, fitoi në “Festivali i Këngës 44” dhe më vonë përfaqësoi Shqipërinë në “Eurovision Song Contest 2006”. Ish-anëtari i grupit ‘West Side Family’, ishte baba i dy fëmijëve. Shkaqet janë ende të panjohura, por kantautori i njohur është dërguar në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza”, në Tiranë dhe sipas mjekeve ai nuk ka pasur shenja jete.

Në Janar 2005, Ledina Çelo merr pjesë në Kënga Magjike 2004 me këngën “Ne Nje Ishull Qe Nuk Ekziston”, në bashkëpunim me Dr.Flori.

Më datë 11 Qershor 2010, Aurela Gace publikojnë videoklipin “Origjinale”, në bashkëpunim me Dr.Flori & Marseli. Videoklipi u prodhua nga Entermedia. Me këtë këngë, Aurela Gace u paraqit në këto festivale: VFM 2011 (2011), Zhurma Show 2010 (2010).

Më datë 28 Korrik 2011, Anila publikon videoklipin “Ca Po Menon”, në bashkëpunim me Dr. Flori.

Në Nëntor 2011, Dr. Flori merr pjesë në Kënga Magjike 2011 me këngën “S’ma Ndjen”.

Më datë 26 Nëntor 2011, Dr. Flori publikon videoklipin “Bota Nuk Eshte Bardh E Zi”, në bashkëpunim me Mondi, Tani & Astriti.

Në Dhjetor 2011, Dr. Flori merr pjesë në Festivali i 50-të në RTSH me këngën “Personale”.

Në Maj 2012, Dr. Flori merr pjesë në Top Fest 9 me këngën “Pasion”, në bashkëpunim me Fatima.

Në Dhjetor 2012, Dr. Flori & Fabi marrin pjesë në Festivali i 51-të në RTSH me këngën “Jam Ti”.

Më datë 11 Shkurt 2013, Poni publikojnë videoklipin “Te Ndare”, në bashkëpunim me Dr. Flori. Muzika e këngës u punua nga Dr. Flori, Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Dr. Flori, Edlir Begolli. Me këtë këngë, Poni marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Më datë 4 Maj 2013, Ermal Mamaqi & Dr. Flori publikojnë videoklipin “Do Vij Të Dielën”. Muzika e këngës u punua nga Dr. Flori, Edlir Begolli, teksti u shkrua nga Dr. Flori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edlir Begolli.

Më datë 2 Qershor 2014, Dr. Flori & Mariza Ikonomi publikojnë videoklipin “Së Bashku”. Muzika e këngës u punua nga Briz Musaraj, Dr. Flori.

Më datë 25 Qershor 2014, Ermal Mamaqi publikon videoklipin “Mos Pi Mall, Bej Palester”, në bashkëpunim me Dr.Flori. Muzika e këngës u punua nga Dr. Flori, teksti u shkrua nga Dr. Flori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Briz Musaraj. Videoklipi u prodhua nga Pro Video.

Më datë 9 Gusht 2014, Dr. Flori publikon videoklipin “Toke Toke”. Muzika e këngës u punua nga Marsel Gunga, teksti u shkrua nga vetë Dr. Flori, ndërsa për orkestrimin u kujdes Marsel Gunga.

Më datë 3 Prill 2015, Ermal Mamaqi publikon videoklipin “Ku Ka Si Tirona”, në bashkëpunim me Dr. Flori.

Më datë 5 Korrik 2015, Dr. Flori & Aurela Gaçe publikojnë videoklipin “Baba Ne Kte Skene”. Me këtë këngë, Dr. Flori & Aurela Gaçe marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 17 Tetor 2015, Dr. Flori publikon videoklipin “Zemerthyer”, në bashkëpunim me Tiri./Na Ishte Dikur

error: Content is protected !!