Categories
Histori Personalitete Sport

Drazhen Petroviç, “Mozarti i Basketbollit”

Drazhen Petroviç, “Mozarti i Basketbollit”

Legjenda kroate udhëhoqi ekipin kombëtar të Jugosllavisë drejt medaljeve të arta në Kampionatin Evropian dhe Botëror dhe një medalje argjendi në Lojërat Olimpike të vitit 1988 përpara se të bëhej një nga lojtarët më të mirë të NBA-së me Nju Xhersi Nets.

Tragjedia e ndërpreu karrierën e tij, sepse ai u nda nga jeta në një aksident automobilistik në Gjermani në moshën 28-vjeçare.

Ai u përfshi në “50 lojtarët më të mëdhenj” të FIBA-s në 1991 dhe në “50 Kontribuesit më të Mëdhenj të Euroligës” në 2008.

Nga Elton Tirona/Naishtedikur.com/

error: Content is protected !!