Categories
Personalitete Sport

Kush është Tie Domi? Ish-ylli shqiptar i hokejt që shoqërohet me Tom Brady!

Tom Brady është padyshim një nga emrat më të njohur të futbollit amerikan. Sportist i rekordeve e shpesh edhe pjesë e show biz-it për shkak të bashkëshortes së tij supermodeles Gisele Bündchen.

Por Brady është komentuar në media së fundmi edhe për miqësinë që ka me një tjetër lojtar, ish yllin kanadez të hokejt Tie Domi.

Tie në fakt është shkurtim i Tahir, emrit të vërtet të sulmuesit shqiptar me një karriere 16 vjeçare në ekipet më të njohura të hokeit si Toronto Maple Leafs, New York Rangers dhe Winnipeg Jets.

Një yll i famshëm hokej i dashur nga fansat në të gjithë botën. Ai është një filantrop, një autor bestseller dhe një nga tregimtarët më gazmorë në Instagram.

Tie ka lindur në Windsor, Ontario më 1 nëntor 1969 nga prindër shqiptar, ai tani është 51 vjeç dhe është një lojtar profesionist kanadez I hokejt mbi akull në pension. Ai u zgjodh lojtari më popullor i Jets në 1994 dhe Tie u bë gjithashtu lideri kryesor i PIM-it të të gjitha kohërave për Leafs duke tejkaluar idhullin e tij të fëmijërisë Dave “Tiger” Williams më 15 dhjetor 2001.

Tie ka 3 fëmijë Carlin, Max dhe Avery Rose, të gjithë jetuan së bashku në Toronto dhe Max duket se po ndjek hapat e babait të tij. Tie kënaqet duke bërë punë bamirësie, duke mbajtur në formë dhe duke luajtur golf./Diaspora Shqiptare/

error: Content is protected !!