Categories
Art Histori Kulture Personalitete

Më 20 janar 1920, lindi Federico Fellini (1920 – 1993), një prej kineastëve më të shquar dhe më me ndikim në historinë e kinemasë

Federico Fellini ( Provinca e Riminit , 20 janar 1920 – Romë , 31 tetor 1993) ishte një skenarist italian dhe regjisor i njohur ndërkombtarisht.

Felini konsiderohet gjerësisht si një prej kineastëve më të shquar dhe më me ndikim në historinë e kinemasë. Fitues i katër Academy Awards për filmin më të mirë të huaj , për punën e tij si regjisor në vitin 1993 ai u nderua me çmimin Oskar për arritjet gjatë jetës. Fitues dy herë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Moskë ([1963 dhe 1987) , ka marrë edhe Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë në vitin 1960 dhe në Luanin e Artë për arritjet gjatë jetës në Festivalin e Filmit të Venecias në vitin 1985 .

Gjatë një periudhe prej gati dyzet vjetësh realizoi filmat – nga “Sheiku i Bardhë” , 1952 në “La voce della luna” 1990 – Fellini krijoi galeri Portretesh në dhjetra e filma me një turmë të vogël të karaktereve të paharrueshme. Felini e quajti veten ” një zejtar që s’ka asgjë për të thënë , por ai e di se si ta thotë atë . ” Felini la vepra të paharrueshme , por edhe plot satirë mbuluar me një melankoli delikate , një stil që karakterizohet nga ëndrrat dhe vizionet e autorit Titujt e filmave të tij më të famshëm janë:

“La Strada” ,
“Netët e Cabirias” ,
“La Dolce Vita” ,
“8 ½ ”
“Amarcord”
“La città delle donne”

Filma të cilët janë bërë toponime dhe metafora në komunikimin e përditshëm të përmendura në gjuhën origjinale italiane për të shpjeguar fenomene sociale dhe artistike në mbarë botën post post moderne./Naishtedikur.com/

error: Content is protected !!