Categories
Histori Personalitete Sport

Paulin Ndoja – Nipi i Reaksionarit …qe e perjashtuan nga sporti… – nga Adriatik R. Dosti

Paulin Ndoja – Nipi i Reaksionarit …qe e perjashtuan nga sporti…

….Gjej ndonje komunist ne fis nese do qe te vazhdosh te luash futboll…
Ndaje te fejuaren tende familja e se ciles eshte armike e Partise nese do te vazhdosh te merresh ende me sport…

Ne nuk mund te vazhdojme me te duartrokasim Nipin e reaksionarit qe ende luan per Vllaznine tuaj… ju pat thene drejtuesve te larte te pushtetit ne Shkoder per te Ministri i Brendeshem Kadri Hazbiu…
E degdisin ushtar ne Berat e ne Skrapar…

Nuk e lene te luaje asnje ndeshje nderkombetare pervecse nje here te vetme me kinezet ne Tirane…
Kurre nuk e lejuan te dilte jashte shtetit… apo te vishte fanellen e Kombetares se Shqiperise edhe pse e grumbulluan disa here…

Edhe vellane 10 vjecar te tij Francin e ndalojne te merret me sport…
Xhaxhane ja denojne me 25 vjet burg…ndersa te Atin ja dergojne te thyente gure ne guroren e Taraboshit…

Ne kulmin e karieres se tij , kur kish fituar 3 Trofe me Vllaznine e kur ishte vetem 28 vjec e perjashtojne pergjithmone nga te marrurit me cdo lloj sporti …
Faji i tij i vetem ishte …pse Halla e tij ishte martuar me armikun e ter buar te komunisteve, reaksionarin Kol Bibe Miraka…ndaj per 45 vjet resht te mirin e te mrekullueshmin portier e njeriun dinjitoz Paulin Ndoja s’rreshten se etiketuari Nipi i Reaksionarit…

…Dhe kulmi mberriti kur njeri prej ”miqve ‘ te tij …shok e lojtar skuadre tek Vllaznia pat shkuar ne Komitetin e Partise se Shkodres e i pat thene Sekretarit te pare te asaj kohe Sul Bushatit [ ne mos gabohem]…degjo…jam i gatshem une qe sot te luaj si portier i Vllaznise vetem ate reaksionarin…Paulin Ndojen nuk dua ta shoh me aty…
Po cili ishte Paulin Ndoja…cila eshte kariera e tij sportive…cili eshte kalvari i tij i vuajtjeve dhe i persekutimit personal e familjar dhe perse…

Absolutisht nje nga talentet me te medha te historise se futbollit shkodran e atij shqiptar bashke…absolutisht nje nder portieret me te mire shqiptare te te te gjitha koherave…absolutisht nje nder futbollistet shqiptare me te persekutuar gjate atij rregjimi injorantesh e sadistesh te pa shpirt…

…I lindur ne Shkoder ne 1945…qysh femije dashurohet pas futbollit e bie ne sy per talentin e tij ne rolin e portierit…ndaj dhe pa i mbushur mire 20 vjec …ne 1965 trajneri Skender Jareci qe aso kohe drejtonte Vllaznine e therret ne ekipin e pare se bashku me Sabah Bizin, Z.Bashen e H.Puken…
E po kete vit…pret 3 penallti ne gjysemfinalen e kupes se Shqiperise kunder Luftetarit…dhe e con Vllaznine ne finale ku me pas shkodranet mundin korcaret e Skenderbeut e pas 19 vjetesh ne Shkoder mberrin serish nje trofe tjeter prej futbollit shqiptar…

Ne mbyllje te ketij edicioni Vllaznia pergatitet per nje ndeshje miqesore ne Shkup…por emri i tij mungon ne liste….[???]…e zhgenjimi eshte i madh …e qe ketu Paulini fillon te kuptoje se kalvari i persekucionit ndaj tij e familjes se tij do ta ndjeke pas egersisht hap pas hapi…
Ne 1966 e therrasin ushtar se bashku me S.Danin e E.Rakiqin…e ndersa Selamiu mbeti tek Partizani ne Tirane dhe Rakiqi u rikthye ne Shkoder…Paulinin e degdisin ne Gjerovem te Beratit …e prej kendej ne Qafen e Gjarperit ne Skrapar …ku ketu gjen edhe Gezim Kasmin e Tiranes e Bashkim Rudin e Elbasanit futbolliste te shkelqyer e te talentuar edhe keta por me ”cen ne biografi”…

Tashme per te ka mberritur nga ”lart” urdheri …s’do te luaje me futboll dhe ”persene” e di vetem Partia…

Nje akt kurajoz i se Emes se tij Sllavka e cila i dergon nje leter Ramiz Alise aso kohe Deputet i Shkodres …e ku ky i fundit pranon edhe ta prese, ta takoje e ta degjoje…anullon urdherin e pare…dhe Paulini qe qendron ushtar per 20 muaj ne Corovode rinis te luaje serisht futboll por vetem me 5 shtatorin e Skraparit …sepse me Partizanin…Dinamon e Vllaznine nuk mund te luaje dot ”per disa aresye ” qe i di Partia i pat thene R.Alia se Emes se Paulinit…[???]…

Rikthehet ne Shkoder e pas shume perpjekjesh i bashkohet serisht Vllaznise…e ne 1968 kur ekipi shkodran do te luaje ne Kupen Ballkanike …Trajneri Xh.Juka e lojtaret P.Ndoja, H.Leka e A.Capaliku per pune biografie nuk lejohen te dalin jashte shtetit [???]…
Ne 1971 do te fejohet me nje vajze me banim ne Tirane nga familja Diamanti…por edhe per kete akt privat te jetes se tij ju hodhen ne gryke e i vune disa kushte poshteruese…

…Lere ate vajze…ndaje nese do te vazhdosh te luash ende futboll i thane…gjej nje komunist ne fis …se keshtu me ty e biografne tende nuk mund te vazhdojme dot me– i thane ne klubin Vllaznia por edhe ne Komitetin e Partise…duke i ”spjeguar” se familja e vajzes ne fjale eshte akuzuar si pjesmarrese ne hedhjen e bombes ne Ambasaden Sovjetike ne Tirane vite me pare…
…Sportin lere qe sot po te duash…por ate vajze kurre – ishte pergjigja e priderve te tij ne shtepi !

Ne 1969 e grumbullojne per ndeshjet mes ekipeve Shpresa te Shqiperise e Rumanise…se bashku me Pernasken me shoke…e perseri Paulini eshte fshire nga lista e lojtareve qe do te udhetojne jashte Shqiperise…e njejta gje ndodh edhe pas dy vjetesh ne 1971 per ndeshjen ne Finlande…
…Dhe portieri tashme i famshem shqiptar P.Ndoja i cili ne edicionin 1971 / 72 do te fitoje Titullin Kampion dhe Kupen e Shqiperise me Vllaznine e tij te zemres…i gezohet vetem nje ndeshjeje miqesore nderkombetare me Kombetaren e Kines ne Tirane qe mbyllet 2-1 ne favorin tone [???]…

Ne 1973 … Ministri i Brendeshem Kadri Hazbiu ndodhet per vizite ne Shkoder dhe porosit ne menyre te vecante drejtuesit e larte te Partise e te pushtetit ne reth se…nuk mund te vazhdojme dot me te duartrokasim ende ate…Nipin e Reaksionarit…

…Dhe te nesermen e njoftojne ne klubin Vllaznia se duhet te dorezonte teshat e se urdheri nga lart kishte ardhur qe ai…edhe pse krejtesisht i pa fajshem…vetem 28 vjec…fitues Trofesh…ne kulmin e formes sportive e nje nder portieret me te mire te Shqiperise…perjashtohej pergjithmone jo vetem nga ffutbolli por edhe nga cdo lloj tjeter sporti [???]…
Tronditja e zhgenjimi e shokojne Paulinin qe tashme e kupton qarte se rruget i ka te mbyllura njehere e mire…se keshtu kane vendosur ata ”lart”…

Edhe vellezerit Fredi e Franci 10 vjecar qe gjithashtu ushtroheshin me futboll paten te njejtin fat…perjashtim nga te marrurit me sport…se ishin niper reaksionari e armiku te Partise…
Tenton te luaje ne Lezhe ku e mirepret trajneri Isuf Pelingu por edhe drejtuesit e rrethit…por serisht i sajojne lloj – lloj pengesash e i vene gure nen rrota per ti thene serisht JO…
E dergojne te punoje tek Fabrika e Kepuceve ne sektorin e rregjes se lekureve…e aty te gjithe …drejtori e punonjesit e duan por edhe e respektojne fort…aq sa me humor drejtuesi i fabrikes i thoshte …o Paulin me mirre mos hajde fare ne pune e po ta coj rrogen ke shpia se duke qene ti ketu mi le puntoret pa pune se te tane kane qejf me kene reth teje e me fol tane diten vec per futbollin…

Ne 1985 pas shume peripecish te njohura…Astrit Hafizi aso kohe trajner i Vllaznise e afron ne ekip si trajner te portiereve…e kulmi eshte se as pas 2 vjetesh ne 1987 …nuk e lejojne te jete ne perberje te ekipit qe udheton per ne Finlande ne nje ndeshje te kupave te europes…ku mesa duket atyre ”atje lart” ende nuk u kish dale inati -biografik me Paulinin…
Nga duart i tij dalin radhazi portjertet e njohur …A.Maliqati, Dani, Hoxha, Grima, Shehi, Gjeloshi etj …

Paulin Ndoja fitoi gjate karieres se tij vetem 8 vjecare 1965- 73 …1 Titull kampion me Vllaznine ne 1971/72 dhe 2 Kupa te Shqiperise ne 1965 dhe ne 71/72 ku mbahet mend per pritjen e penalltive te A.Merhorit…

Ndersa si trajner ne perberje te stafit te Vllaznise ka fituar 3 tituj kampione …ne 1992, 98…dhe 2001…si dhe 1 kupe te Shqiperise ne 1987…

Jo vetem ne Shkoder por ne krejt historine e futbollit shqiptar …katershja e fameshme e viteve 60-70…Ndoja – Rragami – Bizi – Zhega veshtire se i vjen me Shkodres e zorr e i rikthehet dot serisht futbollit shqiptar…thjesht se ishin e mbeten te pa perseritshem …Vleresimet , titujt, medaljet e dekoratat…respekti e mirenjohja per te fatmiresisht e me mire vone se kurre do te vinin pas viteve 90…dhe te tana c’ka i jane dhane Paulini i meriton si askush tjeter madje meriton ne emer te vuajtjeve e sakrificave te tija e te familjes se tij…ne emer te kalvarit te stergjate te nje persekucioni absurd …edhe shume me teper se sa e kane nderuar e respektuar…deri me sot…

Disa vite me pare… Paulin Ndoja me erdhi ketu ne Sterling Height te shtetit te Michiganit ku se bashku me te mirenjohurit Esat Rakiqi e Ismet Hoxha kishin sjelle Vllaznine e tyre per nje ndeshje miqesore me skuadren e shqiptaro-amerikaneve te ketushem Eagles…

Vajta dhe e takova…ate mikun tim te mire e te hershem por edhe Esatin e Ismetin dy figura shume te respektuara te futbollit shkodran nder vite…pame e ndoqem ndeshjen se bashku…folem e biseduam gjere e gjate…u cmallem e u perqafuam si dikur ne Atdheun tone e vecmas ne Shkodren e tij te zemres…ku une shkoja shpesh e ku shkodranet me donin por edhe i doja fort…e i vleresoja per shume c’ka vecmas te tjereve…

Sot teksa po shkon tek te 77 -tat… e me goxha histori mbi supe…por kurdohere i nderuar e i respektuar prej gjithkujt…. i uroj Paulinit nga larg …tana t’mirat e qofsh mire ti e familja jote miku im i shtrenjte…i mire e i fort kah-hershem…
Mirenjohje per zotnillikun tend !

A.R.DOSTI

error: Content is protected !!