Categories
Art Histori Kulture Personalitete

Sophia Loren: biografia, jeta personale, familja, burri, fëmijët

Sofia lindi më 20 shtator 1934 në Romë, në një spital për të varfërit. Nëna e saj, një mësuese muzike në shkollë, Romilda Villani, e gjeti veten pa para pas lindjes së vajzës së saj. Dhe babai i saj, një inxhinier civil, Riccardo Shicolone, kur mësoi se e dashura e tij Romilda ishte shtatzënë, menjëherë, fare thjesht, iku nga ajo. Pas shumë bindjesh dhe sk andalesh, ai më në fund pranoi t’i vinte vajzës së tij mbiemrin. Ishte jashtëzakonisht e vështirë për një nënë të vetme të jetonte në Romë, dhe ajo u kthye në fshatin e saj të lindjes, në shtëpinë e babait të saj.

Sa fyerje dhe përqeshje duhet të duronte e reja dhe sa iu desh të punonte për të ushqyer familjen e saj. Mbërritja vonë në mbrëmje, duke rënë nga lodhja, ajo shpesh gjysmë në gjumë kujtoi se si dikur ëndërronte të bëhej aktore, si fitoi çmimin kryesor në konkursin e Greta Garbo.

Po, vërtet ishte. Vetëm ëndrrat nuk ishin të destinuara të realizoheshin. Çmimi kryesor – një udhëtim në SHBA – nuk u materializua. Prindërit e Romildës nuk e lanë të shkojë. Dhe tani – cilat ëndrra mund të jenë kur vazhdimisht mendoni se si ta ushqeni familjen tuaj.

Tre vjet më vonë, ajo përsëri u mor vesh me Riccardo, duke besuar me naivitet se ai do të bëhej një baba i respektuar i familjes dhe prosperiteti do të shfaqej në shtëpi.

Por në vend të prosperitetit, u shfaq një tjetër vajzë e vogël dhe “babai i familjes” ishte përsëri larg tyre. Këtë herë ai as mbiemrin nuk ia dha vajzës së tij.

Sophia Loren kujtoi fëmijërinë e saj, kur ishte e uritur gjithë kohën, kur ajo dhe motra e saj e vogël, përqafuar nënën e tyre, flinin në të njëjtën shtrat me të. Për cilat lodra mund të flasim? Vajzat bënin figurina nga thërrimet e bukës, me të cilat argëtoheshin derisa ur ia t’i mundte.

Duke kujtuar fëmijërinë e saj, Sofia tha se shoqëruesi i saj ishte frikë e vazhdueshme – frikë se nuk do të kishte asgjë për të ngrënë, frikë se mos e tallnin (të qenit i paligjshëm në atë kohë është …).

Pas luftës, Romilda, duke luftuar për të fituar para, hapi një tavernë të vogël në shtëpinë e saj. Ish mësuesi i muzikës argëtonte vizitorët duke luajtur në piano, ndërsa Sofia jepte porosi për vizitorët në tavolina. Për shtatin e saj të gjatë dhe hollësinë e saj ajo mori nofkën – “kruese dhëmbësh”.

Por në moshën katërmbëdhjetë vjeç, e hollë, e shëmtuar, me një hundë të gjatë dhe me një gojë të madhe, vajza u kthye në një bukuri të jashtëzakonshme. Flokët luksoze, sytë e stërmadh, format e mrekullueshme e tërhoqën dhe i bënë shenjë. Por pikëpamjet e burrave nuk e push tuan atë. Ajo, e frymëzuar nga historitë e nënës së saj, ëndërronte kinemanë. Ajo që dikur nuk u bë e vërtetë për Romildën, tani duhej të bëhej realitet për vajzën e saj, kështu që ajo u përpoq ta ndihmonte atë në gjithçka …

Në 1949, Romilda mësoi se një konkurs “Mbretëresha e Detit” do të mbahej në Napoli. Si të jesh? Sofia nuk ka ndonjë gjë të mirë në veshje. Pastaj Romilda i qep asaj një fustan nga perdet e vjetra dhe që këpucët e saj të duken më të freskëta, ato janë pikturuar me bojë të bardhë.

Pavarësisht kësaj veshjeje të mjerueshme, Sofja ishte në mesin e dymbëdhjetë finalistëve. Ajo mori titullin – “Princesha e Detit”, si dhe – një mbulesë tavoline kuzhine, peceta, disa role letër-muri, 23 mijë lireta (35 dollarë) dhe një biletë falas për në Romë.

Së bashku me nënën e saj, Sophia shkoi në Romë. Kishte xhirime të filmit “Kamo vrydeshi?” Sofia u adoptua për skenat e turmës. Së shpejti Romilda u detyrua të largohej për shkak të sëmundjes së vajzës së tij më të vogël. Sofia mbeti vetëm.

Por vajza nuk u hutua dhe nuk humbi në qytetin e madh, ku ka shumë kënaqësi dhe shikime epshore të burrave. Especiallyshtë veçanërisht e vështirë për një vajzë të bukur të mbrojë veten nga tundimet. Por Sophia nuk ishte e tillë. Ajo kishte një qëllim kryesor – dhe ishte për të ajo që bëri rrugën e saj.

Ditë pas dite ajo vinte në studiot dhe redaksitë e revistave. Vajza u vu re nga fotografët. Kështu që ajo hyri në të ashtuquajturat “foto komike”, megjithëse arriti të merrte role episodike në filma. Ajo mori një pseudonim – Sofia Lazzaro. Ajo vazhdoi të merrte pjesë në konkurset e bukurisë. Atje, përveç çmimeve, ishte e mundur të merreshin para që i duheshin gjithmonë. Në vitin 1950, në konkursin Miss Italia, ajo mori titullin Miss Grace dhe 25 mijë lireta.

Një herë, kur Sofia dhe miqtë e saj vizituan një klub nate, një nga punonjësit e klubit iu afrua asaj dhe i ofroi të marrë pjesë në konkurs, duke e prezantuar atë me një nga anëtarët e jurisë. Ishte prodhuesi i filmit Carlo Ponti. Sofia zuri vendin e dytë, por Carlo Ponti tashmë pa në të një yll të ardhshëm. Vogëlushja e vogël Karlo, e cila ishte 22 vjet më e madhe se Sofja, pa vetëm një potencial të jashtëzakonshëm aktrimi. Carlo filloi ta merrte atë në testet e ekranit.

Por për habinë e të gjithë regjisorëve dhe kameramanëve njëzëri përsëritet se ajo nuk ishte kinematografike, se kishte nevojë për të humbur peshë, se kishte ije shumë të mëdha ose hundë shumë të gjatë, se kishte nevojë për operacione plastike për të zvogëluar hundën, etj Për të gjitha këto, ajo refuzoi, megjithëse dëshironte aq shumë të luante në filma dhe asaj i duheshin shumë para.

Sofia nuk dëshironte të ndryshonte asgjë në vetvete dhe të adaptohej me atë pamje moderne, të dukej ashtu siç dukej modë në atë kohë (nuk është një vendim i mençur?). Vetëm Carlo pa tek ajo një “diamant napolitan”. Dhe ndërsa kineastët dyshuan, ngritën supet ose u përpoqën të mësoheshin me pamjen e saj jo standarde, Carlo e mësoi Sofjen të ecte dhe të fliste.

Ajo ndoqi shkollën e aktrimit, lustroi sjellje, lexoi literaturë klasike, zotëroi artin e stilit dhe përbërjes. Më në fund, në 1952, ajo mori rolin kryesor në gjysmë-dokumentarin Afrika Përtej Deteve. Shpejt producentja Goffredo i sugjeroi që ajo të ndryshonte emrin, siç iu duk, në një më evropian – ata zgjodhën Sophia Loren.

Pastaj ajo luajti vazhdimisht – deri në një duzinë filma në vit. Por suksesi i vërtetë i erdhi asaj në filmin e drejtuar nga Vittorio de Sica “Ari i Napolit”.

Vittorio de Sica u bë regjisori, mentori i parë i madh i Sophie. Ai e mësoi të riun Sophie të punonte, ai pa tek ajo një aktore të talentuar, dhe jo vetëm një vajzë të bukur. Ai krijoi Sophia Loren. Sipas kontratës që Ponti nënshkroi me të, de Sica duhej të xhironte një film çdo vit me pjesëmarrjen e Sophia Loren. Kështu u krijuan kryeveprat e kinemasë: “Dje, sot, nesër”, “Të vetmit e Altona”, “Martesa në italisht”, …

Në vitin 1954, në shesh xhirimi u zhvillua një takim midis Sofjes dhe Marcello Mastroiannit. Ata luajtën në filmin “ashtë për të ardhur keq që je një kanal i tillë”. Atëherë lindi dueti i famshëm, i cili e kënaqi audiencën për gati dyzet vjet.

Në vitin 1955, Sophia Loren ishte tashmë një nga aktoret më të famshme në kinemanë italiane. Fotografitë e saj kanë zbukuruar kopertinat e revistave. Ajo u bë e famshme jo vetëm në Itali, por edhe në Evropë dhe Amerikë.

Dhe ishte në këtë kohë që babai plangprishës u përpoq të kthehej, i cili më parë nuk donte ta njihte. Riccardo Shicolone dëshironte të përmirësonte marrëdhëniet me vajzën e tij, sepse tani ajo nuk ka nevojë për të, por ai ka nevojë për të. Por duke qenë i refuzuar, ai vendosi të afrohej nga ana tjetër. Dikur, në lindjen e vajzës së tij më të vogël, ai nuk dha as mbiemrin e tij.

Dhe tani vendosa ta shfrytëzoj këtë. Në atë kohë, të qenit i paligjshëm ishte një fakt shumë i trishtueshëm. Prandaj, Riccardo Shicolone thirri një shumë të rrumbullakët me kusht që ai ta njohë Anna Maria si vajzën e tij. Sofi duhej të paguante, por tani e tutje dyert u mbyllën para tij.

Por përpara Sofit në të njëjtën kohë dyert e Hollivudit u hapën. Asaj iu ofrua të luante në filmin “Krenaria dhe pasioni”. “… gati sa nuk më ra të fikët … Unë, Sofia Shikolone e vogël, duhej të luaja … me heronjtë romantikë të ëndrrave të mia të fëmijërisë!” Partneri Cary Grant ishte thjesht i çmendur për italianin e ri.

Çdo ditë ai dërgonte një buqetë me trëndafila në dhomën e saj të zhveshjes. Por në atë kohë, marrëdhënia midis Carlo Ponti dhe Sophie nuk ishte më vetëm biznes. Kishte dashuri mes tyre, por Carlo nuk mund të martohej me Sofin, pasi ishte i martuar. Dhe sipas atyre ligjeve italiane, divorci nuk ishte i mundur. Carlo i dha asaj dhurata të shtrenjta, bizhuteri, role dhe famë botërore. Në filmin tjetër, Lauren dhe Grant supozohej të luanin së bashku dy të dashuruar.

Dhe Ponti nuk mund të rezistonte. Në Meksikë, ai u divorcua nga martesa e tij dhe atje më 18 shtator 1957, me prokurë, ai u martua me Sophia, dhe në këtë kohë ajo luajti në filmin “Boat familjare” me Cary Grant dhe ishte në skenën e dasmës së dy të dashuruarve.

Kur Italia mësoi për martesën e Pontit dhe Sofisë, shpë rtheu një sk andal. I gjithë shtypi bërtiti se ajo ishte një pro sti tutë dhe Carlo ishte një big amiste, pasi në Itali divorci civil dhe martesa nuk konsideroheshin të vlefshme. Nga frika e kthimit në Itali, ata jetuan për një kohë në Bürgenstock të Zvicrës. Sophie vazhdoi të aktronte, ajo luajti me pothuajse të gjithë yjet e Hollivudit. Interesi për të pas sk andalit u rrit edhe më shumë. Dhe filmat e saj të Hollivudit “Dashuria nën Elms” dhe “Orkide e Zezë” patën sukses të jashtëzakonshëm në të gjithë botën, por jo në atdheun e saj, ku ajo ende nuk u njoh.

Edhe kur ajo fitoi një Oskar për filmin Chochara të Vittorio de Sica, bazuar në romanin e Alberto Moravio, askush nga zyrtarët italianë nuk e uroi atë. Por kjo nuk ishte e gjitha. Ata duhej të jepnin një shpjegim në gjykatë, dhe gjithashtu Ponti duhej të deklaronte se martesa e tyre ishte e pavlefshme. Të gjitha kërkesat e gjykatës duhej të plotësoheshin për të shmangur burgun. Pas kësaj, ata ishin në gjendje të ktheheshin në Itali, por morën shtëpi me qira me emra të rremë dhe në të gjitha pritjet u duhej të shkonin e të shkonin sikur nuk e njihnin njëri-tjetrin.

error: Content is protected !!