Categories
Kulture Kuriozitete

Historia e dy motrave që duhet të dëshmojnë çdo ditë se janë binjake

Kur dëgjojmë për binjakë, zakonisht në mendje na vijnë dy persona që ngjajnë aq shumë me njëri-tjetrin sa është e vështirë t’i dallosh. Për dy motrat nga Britania, kjo ka qenë e kundërta.

Të dyja duhet të bindin këdo që i njeh se janë motra. Motrat 24-vjeçare janë detyruar të tregojnë shpesh në jetën e tyre certifikatat e lindjes për të vërtetuar se kanë lidhje gjaku dhe për të qenë të saktë, janë motra binjake.

Në vitin 1997 Donna Aylmer u emocionua kur mësoi se priste vajza binjake. Megjithatë, kur pa fëmijët e saj për herë të parë, e priste një tronditje e vogël. Njëra nga dy vajzat kishte flokë të kuqe dhe lëkurë të zbehtë, ndërsa tjetra kishte lëkurë të errët, sy kafe dhe flokë kaçurrela e të zeza.

Si mund të jenë binjake?

Donna, e cila është xhamajkane dhe ka lëkurë të errët, dhe Vince, që është i bardhë, sollën në jetë Lucy dhe Maria Aylmer, të cilat kanë nuanca të ndryshme të lëkurës. Vajzat nga Gloucester, Angli nuk ngjajnë me njëra-tjetrën. Lucy ka flokë të kuq dhe të drejtë, lëkurë të bardhë dhe sy blu dhe motra e saj binjake, Maria, ka lëkurë të errët, sy kafe dhe flokë të zinj kaçurrelë.

“Nëna ime u trondit kur na pa për herë të parë. Ne nuk kishim asgjë të përbashkët, ” tha Lucy në një intervistë. “Por gjyshja ime kishte të njëjtat karakteristika si unë” , vazhdoi ajo, duke u përpjekur të shpjegonte se si mund të ishte kaq e ndryshme nga motra e saj.

“Askush nuk mendon se jemi motra. Edhe kur vishemi me të njëjtat rroba, nuk dukemi fare. “Edhe miqtë tanë na kanë kërkuar që t’u tregojmë certifikatat e lindjes për t’i bërë të besojnë” , shtoi ai.

Situata që ngatërroi edhe prindërit e vajzave, ka një shpjegim shkencor. Për një çift me ngjyrë të ndryshme lëkure që presin binjakë, ka rreth 1 në 500 shanse që foshnjat të lindin me tone të ndryshme lëkure, sipas BBC. Lucy dhe Maria nuk janë binjake homozigote, që do të thotë se dy vezë të ndryshme u fekonduan nga dy spermatozoide të ndryshme dhe kështu lindën dy motrat, dhe nuk ngjajnë aspak./abcnews.al/

error: Content is protected !!